Kaip išsirinkti laikrodį

Pagrindinė laikrodžių funkcija yra laiko matavimas ir rodymas, tačiau galime pripažinti, jog laikrodis yra puikus aksesuaras, padedantis išsiskirti, atspindintis pomėgius bei galbūt statusą. Nors išmanieji laikrodžiai tampa vis populiaresni, tačiau rodykliniai (analoginiai) laikrodžiai labiau leidžia akcentuoti savo įvaizdį, dažnu atveju yra išskirtinio dizaino. Šiame straipsnyje pateikiame pagrindines laikrodžių charakteristikas, kurias svarbu įvertinti renkantis laikrodį.

Laikrodžio gamintojas ir biudžetas

Laikrodžių kainos prasideda nuo kelių ar keliolikos eurų, o patys brangiausi laikrodžiai gali kainuoti ne vieną šimtą tūkstančių eurų. Taigi kiekvienam pirkėjui svarbu įsivertinti, koks yra biudžetas, skirtas laikrodžiui, kuris galbūt perkamas sau, dovanojamas artimam žmogui, o galbūt verslo partneriui.

Laikrodis iki 50 EUR: už šią sumą tikrai galima įsigyti kokybišką laikrodį. Vieni populiariausių laikrodžių bus Japonijoje sukurti Casio laikrodžiai, Lorus laikrodžiai. Jei ieškote stilingo aksesuaro, verta atkreipti dėmesį ir į Daisy Dixon laikrodžius. Vis dėlto už šią sumą siūlomi tik kvarciniai laikrodžiai, apie kuriuos daugiau sužinosite netrukus.

Laikrodis iki 100 EUR: prekinių ženklų pasirinkimas plečiasi ir jau galima rinktis iš tokių gerai žinomų gamintojų kaip  Citizen, Cluse, Festina, Jacques Lemans, MVMT, Rosefield, Timberland, Tommy Hilfiger. Vis dėl to šveicarišką laikrodį už tokią kainą dar sunku surasti.

Laikrodis iki 250 EUR: už šią pinigų sumą jau galima įsigyti ir Šveicarijoje pagamintą Swiss Military Hanowa ar Swiss Military by Chrono laikrodį. Ieškantiems gerai žinomo prekinio ženklo, galima rasti Hugo Boss, Lacoste, Maserati, Olivia Burton ir kitus.

Laikrodis iki 500 EUR: rekomenduojame atkreipti dėmesį į japoniškus Citizen ar šveicariškus Victorinox, Jaguar laikrodžius, kurie yra aukščiausios kokybės. Žinoma už šią pinigų sumą jau galite įsigyti ir visus modelius iš anksčiau minėtų prekinių ženklų.

Laikrodis iki 1000 EUR: galima įsigyti puikiai žinomus Bulova, stilingus Versace laikrodžius ir daugelį kitų gamintojų laikrodžių.

Laikrodis už daugiau nei 1000 EUR: siūlomi Citizen laikrodžiai, turintys automatinio laiko nusistatymo funkcijas pagal GPS ar radijo bangų signalus. Taip pat šveicariški Oris, Jaguar, Luminox, Victorinox laikrodžiai.

Brangiausi šiuo metu siūlomi yra U-Boat laikrodžiai, kurių korpusai pagaminti iš bronzos ar Volframo karbido ir yra išskirtinio dizaino.

Laikrodžio biudžetas

Laikrodžio mechanizmas

Dažniausiai renkamasi tarp kvarcinio ir automatinio laikrodžio mechanizmo. Galima teigti, jog kvarciniai laikrodžiai yra tikslesni, o dažnu atveju automatinius laikrodžio mechanizmus reikia reguliuoti. Taip pat laikrodžiai su automatiniu mechanizmu nenešiojami ilgesnį laiką sustoja ir pasibaigus galios rezervui reikia laiką nustatyti iš naujo. Vis dėlto pasaulyje didžioji dalis prabangių laikrodžių yra su automatiniais mechanizmais ir jie labiau vertinami.

Dažniausiai naudojami laikrodžių mechanizmai:

Kvarcinis mechanizmas energiją gauna iš jame esančios baterijos. Šie mechanizmai vertinami dėl tikslumo, tačiau bateriją dažnu atveju reikia keisti kas maždaug 2-3 metus (priklauso nuo baterijos, rekomenduojame naudoti Renata baterijas). Žinoma Casio laikrodžiai yra gaminami ir su 10 metų veikiančia baterija, tiksliau mini akumuliatoriumi. Taip pat kvarciniai laikrodžiai yra pigesni ir gerokai tikslesni nei automatiniai.

Kvarcinius laikrodžius dar būtų galima išskirti į kelis tipus:

1. Rodykliniai (analoginiai) laikrodžiai su valandas rodančiomis rodyklėmis ciferblate.

2. Elektroniniai laikrodžiai su rodomu laiku skaitmeniniame ciferblato ekrane.

3. Hibridiniai laikrodžiai, kurie turi tiek rodykles, tiek skaitmeninį ekraną.

Mechaninis mechanizmas yra prisukamas ranka per laikrodžio karūnėlę, o pats laikrodis veikia prisuktos spyruoklės pagalba. Spyruoklei atsisukus laikrodis sustoja. Laikrodžiai su mechaniniu mechanizmu nėra labai tikslūs, o jų populiarumas taip pat gerokai sumažėjęs. Mechaniniai laikrodžiai taip pat reikalauja didesnės priežiūros, kadangi yra jautrūs smūgiams. 

Automatinis mechanizmas yra vienas iš mechaninių mechanizmų tipų, tačiau automatiniai laikrodžiai prisisuka nuo rankos judesio jį nešiojant. Dėl šios priežasties laikrodis nesustos nešiojant, kadangi mechanizme esantis švytuoklė juda kartu su ranka. Seiko laikrodžiai turi savo išskirtinę Kinetic technologiją, kuri papildomai kaupia pagamintą energiją ir akumuliatoriuje, dėl to veikia ilgiau laikrodžio nenešiojant.

Pagrindiniai automatinio mechanizmo trūkumai yra keli. Visų pirma, laikrodžio nenešiojant ir pasibaigus galios rezervui jis sustos. Dėl to vėl užsidėjus laikrodį reikės nustatyti laiką / datą iš naujo. Automatiniai laikrodžiai nėra tokie tikslūs kaip kvarciniai ir dažnu atveju norint didesnio tikslumo reikia juos reguliuoti.

Pakraunamas nuo šviesos mechanizmas turi akumuliatorių, kuriame ir kaupiama energija, o ji gaunama surenkant šviesą su ciferblate esančiais šviesos kolektoriais. Kad pasikrautų laikrodžio akumuliatorius pakanka laikrodį laikyti šviesioje patalpoje. Labai svarbu nepamiršti, kad šie laikrodžiai taip pat turi galios rezervą, dėl to nereikėtų laikrodžio ilgą laiką laikyti tamsoje. Pakraunami nuo šviesos laikrodžiai yra tikslūs kaip ir kvarciniai. Vis dėl to kaip pagrindinį šių laikrodžių privalumą galima išskirti, jog nereikia keisti baterijos, o akumuliatoriams suteikiama mažiausiai 15 metų garantija.

Citizen laikrodžiai turi unikalią technologiją, pavadintą Eco-Drive. Šios technologijos pagalba surenkama dienos šviesos energija, kuri kaupiama akumuliatoriuje. Dėl to Citizen laikrodžiai tamsoje gali veikti apie 6 mėnesius (tikslus veikimo laikas tamsoje priklauso nuo modelio).

Su akumuliatoriumi kuriami išmanieji laikrodžiai, kurie kraunami elektros energijos. Naudojami ličio jonų akumuliatoriai gali tarnauti ilgą laiką, tačiau laikrodžiuose jų talpa nėra pakankamai ilgai, kad būtų galima pamiršti krovimo procesą metams ar dar ilgesniam laikotarpiui. Vis dėlto akumuliatoriai tobulėja ir tikimasi, jog greitu metu nereikės išmanaus laikrodžio krauti kelis kartus per savaitę ar mėnesį.

Laikrodžio mechanizmas

Laikrodžio stikliukas

Nors dažniausiai ieškoma laikrodžių su safyriniu stikliuku, tačiau mineralinių ir plastmasinių taip pat nereikėtų nuvertinti.

Dažniausiai naudojami stikliukai:

Mineralinis yra pakankamai atsparus smūgiams, tačiau labiau braižosi nei safyrinis stikliukas.

Kietintas / grūdintas mineralinis stikliukas yra šiek tiek atsparesnis įbrėžimams bei smūgiams nei paprastas mineralinis.

Mineralinis su safyro danga yra padengtas safyro sluoksniu, dėl to atsparesnis susibraižymui.

Safyrinis stikliukas yra su kietesniu paviršiumi, gerokai atsparesnis įbrėžimams ir pagal Moso skalę vertinamas net 9 iš 10 balų. Dažniausiai naudojamas sintetinis arba dirbtinis safyras. Laikrodžiai su safyriniu stikliuku yra populiariausi.

Plastmasinis stikliukas yra neatsparus susibraižymams ir apsaugo tik nuo lengvų smūgių. Dažniausiai plastmasinis stikliukas naudojamas vaikams skirtuose laikrodžiuose.

Laikrodžio stikliukas

Vandens atsparumas

Žemiau pateikti žymėjimai, kuriuos galite rasti laikrodžio specifikacijose. Dažnais atvejais vandens atsparumas būna parašytas ir laikrodžio ciferblate ar ant laikrodžio korpuso nugarėlės.

WR / Water resistant: atsparus tik atmosferos drėgmei. Reiktų vengti lietaus, o plaunant rankas laikrodį nusiimti. Maudytis griežtai draudžiama.

30 M / 3 ATM / 3 BAR: galima plauti rankas nešlapinant laikrodžio, silpnas lietus nesugadins laikrodžio.

50 M / 5 ATM / 5 BAR: galima saugiai plauti rankas, praustis duše. Reikia saugoti nuo tiesioginės vandens srovės.

100 M / 10 ATM / 10 BAR: galima maudytis gėlame vandenyje, plaukioti, tačiau negalima nardyti, nebent laikrodis turi užsukamą karūnėlę.

200 M / 20 ATM / 20 BAR: galima nardyti.

SVARBU: jei laikrodis nėra skirtas nardymui, negalima spausti laikrodžio mygtukų ar ištraukti karūnėlės. Pradėjus rasoti laikrodžio stikliukui kuo greičiau kreipkitės į garantinio atstovą. Jei laikrodžio garantija pasibaigusi, tuomet susisiekite su laikrodžių meistru. Nepanaikinus drėgmės iš laikrodžio mechanizmo jis pradeda oksiduotis ir laikui bėgant suges. Jei išsimaudėte jūroje arba baseine, kuo skubiau nuplaukite laikrodį po gėlu vandeniu.

Vandens atsparumas

Laikrodžio apyrankės

Metalinės apyrankės yra ilgaamžiškos, tvirtos, atsparios drėgmei ir greitai nepraranda prekinės išvaizdos. Dažniausiai metalinės apyrankės gaminamo iš nerūdijančio plieno, kuris gali būti dengiamas geltonu ar raudonu auksu. Laikrodžiai su metalinėmis apyrankėmis yra sunkesni, dėl to dažnai apyrankės gaminamo iš titano, kuris yra gerokai lengvesnis ne nerūdijantis plienas. Taip pat titanas nealergizuoja kaip kiti metalai.

Odinės apyrankės yra pačios populiariausios. Odinės apyrankės patogios, šiltos, tačiau jas reikia dažniau keisti. Nerekomenduojame maudytis su laikrodžiu, turinčiu odinę apyrankę, kadangi drėgmę greitai pablogins apyrankės būklę.

Guminės / silikoninės apyrankės dažniausiai naudojamos prie sportinių ar aktyvaus laisvalaikio laikrodžių. Šios apyrankės yra lengvos, pakankamai ilgaamžiškos.

Keramikinės apyrankės yra atsparesnės įbrėžimams bei lengvesnės nei nerūdijančio plieno. Laikrodis su keramikine apyranke atrodo prabangiau. Vis dėlto keramika nėra atspari dideliems smūgiams, dėl to dažnu atveju keramikinės apyrankės turi nerūdijančio plieno profilį.

Tekstilinės arba NATO apyrankės yra ypatingai lengvos, suteikia laikrodžiui išskirtinio dizaino.

Laikrodžių apyrankės

Laikrodžio papildomos funkcijos

Jei laikrodis Jums nėra tik aksesuaras, bet ir kasdieninis įrankis, reikėtų atsižvelgti į Jūsų poreikius ir pasirinkti papildomas funkcijas turinčius laikrodžius.

Populiariausios papildomos funkcijos:

  • Chronografas padeda matuoti, kiek trunka vienas ar kitas procesas.
  • Žadintuvas informuoja, jog atėjo laikas kažkokiam veiksmui.
  • Ciferblato apšvietimas padeda geriau matyti laiką tamsiu paros metu.
  • Tamsoje šviečiančios rodyklės ir valandų padalos taip pat padeda geriau matyti laiką tamsoje, tačiau tam nereikia elektros energijos.
  • Savaitės ar mėnesio dienos rodymas: juk kartais ne tik valandos ar minutės svarbu, bet ir savaitės ar mėnesio diena.
  • Galio rezervo rodymas leidžia sužinoti, kiek dar veiks automatinis arba mechaninis laikrodis.
  • Mėnulio fazės rodymas leidžia sužinoti, kokia mėnulio fazė šiuo metu.
  • Sukiojamas laiko atskaitos žiedas dažniausiai narų naudojama funkcija, leidžianti stebėti, kiek laiko praleista po vandeniu.
  • Žingsniamatis ar žingsnių matavimo funkcija leidžia stebėti dienos aktyvumą

Laikrodžio funkcijos

Apibendrinimas

Apibendrinant galima teigti, jog renkantis laikrodį labai svarbu įvertinti savo poreikius, atsižvelgti į gyvenimo būdą bei išsirinkti norimo dizaino laikrodį. Taip pat reiktų įvertinti ir laikrodžiui skirtą biudžetą, reikalingas funkcijas. Juk dažnu atveju laikrodis perkamas ne mėnesiui ar metams, tiesa? Dėl to svarbu ne tik žinoti pagrindines laikrodžio specifikacijas, bet ir išanalizuoti šiuo metu rinkoje siūlomus laikrodžius.

VISUS LAIKRODŽIUS RASITE ČIA

Komentarai (0)

Prekės pridėta į mėgstamų sąrašą
Prekė pridėta palyginimui

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą, todėl būtinieji slapukai (techniniai, funkciniai bei analitiniai) yra įdiegiami automatiškai. Siekiant individualizuoti jūsų naršymo patirtį bei pateikti pasiūlymus, kurie būtų aktualūs būtent Jums tinklapyje taip pat naudojami tiksliniai slapukai. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su tikslinių slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.